وایرفریم راهی برای طراحی اولیه ی وبسایت در مرحله ی ساخت آن است. یک وایرفریم معمولا در مراحل اولیه تولید برای ظاهر ساختن ساختمان و کارکرد سایت و بنا نهادن ساختار بنیادی صفحه قبل از طراحی عینی و اضافه کردن محتوا بر روی کاغذ یا به صورت دیجیتال استفاده می شود.

وایرفریمینگ

وایرفریم طرح یک صفحه ی وب است تا نشان دهنده ی المان هایی باشد که قرار است بر روی صفحه موجود باشند. وایرفریمینگ مرحله ی مهمی از فرآیند طراحی می باشد. هدف وایرفریم تولید یک نمایش عینی از صفحه در مراحل اولیه پروژه برای توافق بین کاربر و تیم پروژه می باشد.

تطبیق دادن وایرفریم با خواسته های کاربر آسان تر از تطبیق دادن کانسپت دیزاین است. مشاهده و اصلاح ساختار صفحات اصلی در فرمت وایرفریم آسان است. تکرار تولید وایرفریم ها برای رسیدن به یک نسخه ی نهایی اطمینان تیم طراحی و کاربر را برای برآورده کردن نیاز های کاربر به ارمغان می آورد.

وایرفریمینگ در مراحل اولیه چرخه ی پروژه جا دارد. وایرفرم ها می توانند به راحتی با دست کشیده شوند اما برای نمایش دیجیتال معمولا به وسیله ی نرم افزارهایی مانند microsoft visio تولید می شوند. اگر قرار به استفاده از وایرفریم برای تست قابلیت استفاده ی پروتوتایپ باشد باید وایر فریم را با html تولید کرد. نرم افزار های مناسبی برای این کار مانند Axure RP یا Omnigraffle وجود دارد.

مزایای وایرفریمینگ:

بزرگ ترین مزیت استفاده از وایرفریمینگ تولیدی اولیه و عینی از وبسایت برای ارائه به مشتری است. کاربران هم می توانند به عنوان مکانیزمی برای فیدبک دادن در تست های پروتوتایپ از ان استفاده کنند. نه تنها تغییر ساختار پروتوتایپ آسان تر از تغییر کانسپت دیزاین است بلکه قبول وایرفریم از جانب مشتری، به طراح برای ادامه ی کار اطمینان خاطر می دهد.

از نقطه نظر عملی، وایرفریم درباره ی قرارگرفتن درست و به جای محتوای صفحه و کارکرد آن بر اساس نیازهای کاربر به طراح اطمینان می دهد و همچنان که پروژه پیش می رود می تواند مرجع مناسب تیم طراحی برای گفتگو در مورد جنبه های مختلف پروژه باشد.

تفاوت وایرفریم با پروتوتایپ :

وایر فریم

اگر در سطح صفحات به یک پروژه نگاه کنید وایر فریم و پروتوتایپ مشابه هستند. از نقطه نظر فیزیکی هر دوی آن ها می توانند روی کاغذ یا دیجیتالی باشند. وایرفریم می تواند نمونه ای از بسیاری از صفحات یا فقط یک صفحه باشد. اگر از نقطه نظر بالاتری نگاه کنید و ببینید که چطور صفحات به یکدیگر متصل شده اند و گشتن در میان صفحات و جنبه های ملموس قابلیت استفاده و محاوره با کاربر را در نظر بگیرید شما در حال لینک کردن وایرفریم ها به یکدیگر برای ساختن پروتوتایپ هستید. پرووتایپ یک سیستم قابل شرح است. پروتوتایپ همچنان می تواند یک صفحه ی تنها باشد اما بیشتر از یک نمایش ظاهری ساده را در خود دارد.

معایب استفاده از وایرفریمینگ

از آنجاییکه وایرفریم شامل هیچ طراحی یا اکانتی برای مفاهیم تکنیکی نمی شود، فهم آن همیشه برای کاربر آسان نیست. معمولا طراح مجبور است که توضیح دهد چرا هر المنت در جای خاصی قرار داده شده است

نتیجه: وایرفریم باید در مراحل اولیه پروژه برای به دست آوردن توافق مشتری و طراح بر سر قالب صفحه استفاده شود. این مطلب اطمینان خاطر طراحان را به همراه خواهد داشت. همچنین وایرفریم ها زمان و هزینه ی قابل توجهی را در تست و اصلاح مراحل بعدتر پروژه صرفه جویی می کنند.

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید