این یکی از مهمترین عوامل برای SEO و در واقع ضروری ترین می باشد. گوگل می بایست صفحات وب سایت شما را ایندکس کند تا بتوانید ترافیک مورد نظر خود را به سمت وب سایت هدایت کنید . اگر سایت شما نمایه نیست، شما ترافیکی نخواهید داشت. هیچ کس مطالب شما را به صورت ارگانیک پیدا نخواهد کرد ، زیرا وب سایت شما بخشی از جستجوی گوگل نیست.

اولین قدم برای رفع مسئله نمایه سازی تشخیص مراحل و نیازهاست. این مقاله به شما در انجام درست آن کمک خواهد کرد.

نمایه سازی دامنه سایت شما با www یا بدون WWW

به صورت فنی WWW زیر دامنه محسوب می شود. بنابراین، http://bestaweb.com همان http://www.bestaweb.com نیست. اطمینان حاصل کنید که هر دو حالت را در وب مستر خود ثبت کرده اید . همچنان در وب مستر خود نوع نمایش وب سایت را برای www یا بدون www مشخص نمایید .

گوگل همچنان وب سایت شما را پیدا نمی کند

این معمولا یک مشکل با سایت های جدید است. چند روز به گوگل اجازه دهید، اما اگر گوگل هنوز هم سایت شما را نمایه نکرده است ، مطمئن شوید نقشه سایت خود را به درستی آپلود کرده اید و با استفاده از ابزار تست نقشه سایت در وب مستر می توانید از صحت درستی آن اطمینان حاصل کنید (Crawl ->sitemap->ADD/TEST SITEMAP). اگر شما نقشه سایت را ایجاد نکرده اید و آن را برای گوگل ارسال نکرده اید، احتمالا این می تواند مشکل شما باشد. شما همچنین باید درخواست Crawl و واکشی سایت را برای گوگل ارسال کنید. در اینجا دستورالعمل گوگل در مورد چگونگی انجام این کار است

در صفحه ابزار وب مستر ، بر روی سایت مورد نظرکلیک کنید.

بر روی داشبورد، در زیر مجموعه Crawl ، بر روی Fetch as Google کلیک کنید.

در تکست باکس روبرو، مسیر صفحه ای که می خواهید برای بررسی ارسال نمایید تایپ کنید.

در لیست کرکره ای ،گزینه Desktop را انتخاب کنید. (شما می توانید نوع دیگری را انتخاب کنید، اما در حال حاضر برای نمایه سازی این کار را انجام می دهیم.)

بر روی Fetch کلیک کنید. گوگل URL درخواستی شما را واکشی می کند. این زمان ممکن است بین 10 یا 15 دقیقه برای واکشی و به روز شدن از سمت گوگل زمان ببرد .

هنگامی که لینک Fetch شده ارسالی خود را نگاه کنید گزینه " Successful "، را خواهید دید و بر روی Submit کلیک کنید .

sitemap.xml را ندارید

هر وب سایت باید یک sitemap.xml داشته باشد، که یک لیست ساده از صفحات شما که گوگل برای نمایه سازی از آن استفاده می نماید است . شما می توانید به سادگی با ابزارهای آنلاین یک sitemap برای خود ایجاد نمایید .

وب سایت یا صفحات شما توسط robots.txt بلاک شده است

مشکل دیگر که معولا در وب سایت ها دیده می شود توسعه دهنده و یا ویرایشگر وب سایت یا صفحات را با استفاده از robots.txt مسدود کرده است . این مشکل خاصی نیست. شما می توانید در فایل robots.txt تمام لینک های اضافه را حذف کنید، بعد از آن خزنده های گوگل قادر به دسترسی به صفحات شما می باشند. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از robots.txt .

google index

شما با ارور های خزنده گوگل مواجه هستید (Crawl Errors)

در برخی موارد، گوگل قادر به نمایه سازی برخی از صفحات وب سایت شما نیست . حتی اگر شما قادر به دیدن صفحات هستید ولی خزنده های گوگل قادر به دریافت محتویات آن نمی باشند .

برای شناسایی این اشتباهات خزیدن، به مدیر سایت ابزارهای وب مستر گوگل وارد شوید و بر روی سایت مورد نظر خود کلیک کرده پس از آن بر روی Crawl کلیک کرده و بعد از آن Crawl Errors را انتخاب کنید . در اینجا صفحاتی که خزنده گوگل قادر به دسترسی به آنها نمی باشد ، نمایش داده می شود .

شما بیش از اندازه از محتوای تکراری استفاده کرده اید

مطالب تکراری بیش از حد در یک سایت می تواند موتورهای جستجو را به اشتباه در نمایه سازی سایت مواجه سازد. اگر URL های متعددی در سایت شما محتوای یکسان بار می گردانند، پس شما با duplicate content مواجه هستید. برای اصلاح این مشکل، شما می توانید از تغییر مسیر 301 استفاده نمایید.

در برخی موارد توصیه می شود از لینک های canonical استفاده نمایید . در صورت زیاد بودن صفحات اینکار مانع نمایه سازی صفحات شما می شود .

تنظیمات وب سایت شما باید تغییر کند

اگر شما یک سایت با وردپرس ایجاد کرده اید ، ممکن است به طور تصادفی تنظیمات حریم خصوصی شما تغییر کرده باشد. برای بررسی به مسیر Admin → Settings → Privacy to check. مراجعه کنید .

وب سایت شما توسط فایل .htaccess بلاک شده است

فایل htaccess. شما بخشی از وجود وب سایت شما بر روی سرور است، که اجازه می دهد تا وب سایت شما در وب جهانی در دسترس باشد . اگر چه .htacess مفید و سودمند است و در موارد زیادی استفاده می شود،اما می توان آن را مورد استفاده برای مسدود سازی خزنده و جلوگیری ازindexation استفاده نمود .

در وب سایت شما از متا تگ NOINDEX استفاده شده است

یکی دیگر از راههای جلوگیری از ورود روبات ها به وب سایت استفاده از تگ های متا noindex می باشد که در نتیجه از هر گونه نمایه سازی جلوگیری می کند.

<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”NOINDEX, NOFOLLOW”>

استفاده از AJAX/JavaScript

گوگل جاوا اسکریپت و آژاکس را نمایه سازی نمی کند. در واقع این زبان ها به راحتی HTML قابل نمایه سازی نیستند. بنابراین، اگر شما به درستی صفحات AJAX و جاوا اسکریپت خود را پیکربندی نکرده باشید ، گوگل قادر به نمایه سازی آن نمی باشد.

Down Time هاست شما زیاد است

اگر خزنده نتواند به سایت شما دسترسی پیدا کند، پس قادر به نمایه سازی صفحات شما نمی باشد. این به اندازه کافی واضح است، اما چرا این اتفاق می افتد؟ اتصال خود را در ابزار وب مستر بررسی کنید. اگر تعداد دفعات قطع مکرر از طرف میزبان هاست شما زیاد است ! زمان به خرید از یک میزبان جدید رسیده است.

شما Deinedexed شده اید

این یکی واقعا بد است.

اگر شما پنالتی شده باشید و از شاخص ایندکس به کلی حذف شده باشید ، احتمالا در حال حاضر در مورد(پنالتی) می دانید. اگر شما یک سایت با سابقه مشکوک (وب سایت های هک شده ، اسپمیینگ و ....) می تواند یک ضربه پنالتی در انتظار شما باشد.

اگر وب سایت شما از شاخص های ایندکس حذف شده باشد ،شما در حال حاضر یک کار بسیار سخت پیش رو دارید.

با توجه به موارد بالا اگر همچنان وب سایت خود را در صفحات گوگل مشاهد نمی کنید می توانید با ما در تماس باشید.

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید