این غیر ممکن است که یک مکالمه هوشمند در مورد وب سایت خود را بدون صحبت در مورد تجربه کاربرپذیری انجام دهیم . امروز، کاربران مسئول تجربه آنلاین خود هستند(یا حداقل این تصور می رود که آنها مسئول هستند). بنابراین، هر استراتژی وب سایت شما باید برخی از برنامه ریزی ها را برای تجربه ی کاربری شامل شود .

تجربه کاربری دقیقا چیست؟ ویکیپدیا آن را به صورت زیر تعریف می کند:

تجربه کاربری (UX) است که در مورد چگونگی حس یک فرد در مورد استفاده از محصول، سیستم یا خدمت خبر می دهد .

این مورد سیستم وب سایت شما هم صدق میکند. حالا شما ممکن است فکر کنید "چگونه آنها احساس میکنند؟چه کسی اهمیت میدهد!" یا چیزی درهمین حدود. اما در نظر بگیرید این را که:

اگر کسی به وب سایت شما وارد می شود ،چگونه می توان در کاربر این حس را ایجاد کرد که نیاز پیدا کند تا از یک کاربر به یک مشتری تبدیل شود ؟

واکنش کاربری مثبت - گرما و طبع

راحتی، ایمنی - این احساساتی است که شما می خواهید کاربر داشته باشد. شما میخواهید کسانی که به سایت شما می آیند احساس راحتی کنند و سایت شما را جایی دریابند که آنچه که به دنبالش بودند را می توانند پیدا کنند . حتی اگر ،شما می خواهید آنها احساس کنند هر چیزی را شما میتوانید فراهم بسازید .

اعتبار – چیزی به عنوان رضایت بخشی در مورد آنچه که شما در مورد آن علم داشته ساخته اید وجود دارد . که احساس تصمیم گیری درست به مشتریان دست بدهد . خوب، اگر شما انتخاب کرده اید که به یک سایت از لیست نتایج موتورهای جستجو بروید ،شما سایتی را که احساس کنید معتبرتر است انتخاب و کلیک میکنید.

ایجاد اشتیاق - در صورتی که کاربر برای اولین باز از وب سایت شما بازدید کند. این خوب است، زیرا هنگامی که کاربران برای اولین بار به سایت شما برسند و آنچه را که می خواستند بیابند ،آنها مشتاق شده و به احتمال زیاد به خرید / عضویت / دانلود / هر چیز دیگری خواهند پرداخت .

طراحی سایت بد !

نامعلومی یا عدم قطعیت - این سایت واقعی است؟ آیا می توانم به این سایت اعتماد کنم و اطلاعاتم امنیت خواهد داشت؟ آیا صاحب این سایت یک فرد واقعی است که در واقع اهمیت میدهد؟ اگر کسی از خودش این سوالات را بپرسد و شما در پاسخ آنها در ذهن خود مطمئن نیستید پس آنها نیز احتمالا احساس می کنند که در جای مناسب نیستند و اطلاعاتشان را برای هک دریافت می کنید . و یا امکان هک شدن وجود دارد.

گمراهی – اگر کاربر ابتدا در سایت احساس امنیت کرده اما پس از چند لحظه به این نتیجه برسد که از امنیت کافی برخوردار نیست و یا در بخش های سایت سر در گم و گیج شود در مجموع دچار سرخوردگی شده و سایت را ترک خواهد گفت .

البته، تجربه های کاربری عمیق تر از واکنش های اولیه به یک وب سایت را شامل می شود ، اما این مسائل بسیار مهم هستند. تجربه وب گردی خود را در نظر بگیرید. عکس العمل شما در مواجهه با سایت های مختلف چیست ؟ کاربران می خواهند یک تجربه مثبت از ورود به هر سایتی داشته باشند بدون اینکه نیاز به فکر کردن باشد .

بنابراین، چگونه این اتفاق می افتد؟ چگونه می توانید سایتی را طراحی و توسعه بدهید که به کاربرتان احساس امنیت و گرمی را بدهد ؟ در ادامه مسائل و نکات کاربردی و مفیدی را خواهیم گفت که عبارتند از :

راحتی، امنیت

کاربر احساس راحتی و امنیت را برای تعدادی از دلایل : امنیت اطلاعات و بسیاری ..... از آنها برای این است که کنترل خوبی به سایت داشته باشد .

طراحی وب سایت خوب – در واقع ، تعداد دفعات بازدید و تصاویر استفاده شده تاثیر زیادی در آن دارند . اگر طراحی سایت شما بدون مانع و حواس پرتی و با طرح مناسبی باشد پس از آن کاربر حتی متوجه آن نخواهد شد ، و یا اگر این کار را انجام دهید، آن را دوست خواهد داشت . مهم این است که اجازه ندهید موانع (تبلیغات ، pops up) خود را در راه تعامل کاربر با سایت قرار دهد. این برای کاربرانی که در دید مشکل دارند به کار می رود. طراحی و کد اهمیت زیادی در اینجا نیز دارند.

پیام روشن و هدایت - هیچ کس دوست ندارد درمیان انبوهی از نوشته ها بدون دانستن مقصد سرگردان باشد و به دنبال اطلاعات بگردد.از خود کپی و طراحی خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که می توانند به سرعت پیدا کنند آنچه را که می خواهند (دانستن آنچه که آنها می خواهند بیش از حد کمک می کند!).

بدانند اشخاص واقعی در پشت آنچه که آنها می ببینید وجود دارد - در صورتی که کاربر بداند افراد مسئول این سایت واقعی و حتی قابل دسترسی می باشند، پس سایت از آن میزان راحتی برخوردار شده است.

اعتبار-هنگامی که یک کاربر احساس آسایش و ایمنی کرد، سپس آنها به دنبال اعتبار سنجی خواهند بود . آنها می خواهند بدانند که ایا بودن در سایت شما انتخاب خوب و درستی است ؟ آنها می خواهند احساس کنند که انتخابشان در جهت کلیک بر روی لیست یک انتخاب خوب بوده است . دانستن آنها واقعا کلیدی برای این مورد است .

آنها چه کاری میخواهند انجام دهند؟ – اگرشما مخطبانتان را می شناسید و انچه که می خواهند را می دانید. پس شما میتوانید این مورد را به آنها بدهید . با قرار دادن این اطلاعات در یک پس زمینه واضح در طراحی سایت به این معنی است که آنها رابرای پیدا کردن سریع آنچه که آنها می خواهند یاری دهید. این اجازه را می دهد بدانند که آنها دقیقا در جای مناسب هستند.

دیگر کاربران با انتخاب خود توافق میکنند –اضافه کردن چیزهایی مانند رتبه بندی کاربر برای محصولات و یا توصیفات مشتری نیز کمک خواهد کرد که کاربران احساس کنند در جای مناسب هستند زیرا مردم دیگر با نیازهای مشابه در نتایج به آنها می گویند.

اشتیاق - بنابراین، در صورتی که کاربر به راحتی با سایت خود در تعامل است و احساس اعتبار در انتخاب را می بیند، پس از آن مورد بعدی چیست؟آنها می خواهند کاری انجام دهند.

در مورد این فکر کنید: اگر شما به یک فروشگاه بروید ،که خوب به نظر می رسد ، شما احساس خوبی داید و دوستانتان نیز به شما می گویند که جای بسیار خوبی بود،شما در مورد اینکه می خواهید به کدام فروشگاه بروید حق انتخاب دارید .

اطمینان آشکار - مردم نیاز به این دارند که با تکیه بر تجربه مستقل باشند و از آن پیروی کنند . شما باید واضح محل اطلاعات مقدماتی مفید را در سایت خود قرار دهید به طور مثال یک شماره تماس روشن بیان نمایید . (آنچه شما می خواهید و انتظار می رود آنها در مرحله بعدی انجام دهند : تماس بگیرید، ایمیل، خرید، و غیره.....).

پیامها نباید بیش از حد پیچیده باشد - رسیدن به نکته! هیچ کس در میان اطلاعات با لحن پیچیده نمیتواند آنچه را که می خواهد به دست آورد .مخاطبان این را می خواهند که با اولین کلیکی که می کنند آنچه که می خواهند پیدا کنند .آیا به نظر شما میتواند با این توصیفات متن کمی پیچیده باشد ؟

راهرو هارا از آوار پاک نگه دارید (-_-)هیچ کس دوست ندارد خرید آشفته و بهم ریخته را تجربه کند . آنها می خواهند به محصولاتی که مایل به خرید هستند به آسان دسترسی داشته باشند . در مورد یک وب سایت، این بدان معنی است که آنها می خواهند به اطلاعاتی که به دنبالش هستند به سرعت دست یابند . شما می توانید جهت یافتن و پشتیبانی ویژگی های سایتتان (جستجو، راهنما، و غیره) روش موثری به کاربر برید . تست در اینجا مهم است، زیرا طراحان و توسعه دهندگان گاهی اوقات از موانع آشکار بی خبر هستند .

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید