طراحی سایت

طراحی سایت

راه اندازی یک وب سایت می تواند استرس زا باشد. من فکر می کنم گاهی اوقات ما فراموش می کنیم که چقدر می تواند برای مشتریان ما استرس زا باشد. زمانی که یک سایت را راه اندازی می کنیم ما اغلب فرض می کنیم که آنها می دانند ، آنچه را که ما می دانیم.

متاسفانه، واقعیت این است که همیشه چنین نیست. کسب و کار و بازاریابی سازمان ها بسیاری از مدیران، در حالی که درصنعت خود، مبتدی هستند به فکر راه اندازی یک وب سایت می افتند وتمرکز کافی را ندارند.

در آماده شدن برای این پست من با دو تا از همکاران خود مشورت کردم . من از آنها پرسجو کردم که فکر می کنند برای مشتری در هنگام راه اندازی یک وب سایت چه چیزی مهم تر است. آنها هر دو اعلام کردند که دو حوزه که نیاز به خطاب زمانی راه اندازی یک وب سایت وجود دارد عبارتند از :

 • فنی - تمام برنامه نویسی، میزبانی وب، ایمیل و دیگر مسائل ..
 • بازاریابی - آیا وب سایت شما برای دستیابی به بالاترین حالت موقعیت در موتورهای جستجو می باشند ویا حالت واکنشی بهینه سازی شده است؟

طراحی سایت: ملاحظات فنی

چه برای اولین بار است که تصمیم به طراحی سایت می گیرید ، چه دوباره به فکر راه اندازی مجدد افتاده اید، ، مدیر سایت شما باید یک چک لیست از مسائل فنی را بررسی کند.

در حالی که برخی از سایت ها به تکنولوژی فنی بسیار خاص برای بررسی نیازخواهند داشت، در اینجا مواردی هست که ما احساس می کنیم باید در هر چک لیست قبل از راه اندازی برای بررسی وجود داشته باشد.

برای راه اندازی وب سایت جدید:

 • وب سایت جدید خود را در سرور توسعه تست کنید : این مورد بهترین راه برای تست در سرور است که پیکربندی مانند سرور زنده ی نهایی است.
 • آزمایش سایت در مرورگرهای مختلف! (نسخه های متعدد در صورت امکان.)
 • بهینه سازی / فشرده سازی تمامی تصاویر، HTML و اسکریپتهای خارجی: سرعت سایت برای هر دو کاربر و همچنین برای موتورهای جستجو مهم است. شما هم می خواهید سایت خود را با بیشترین سرعت ممکن بارگذاری کنید .
 • SEO: دوباره چک کنید تا مطمئن شوید که تمام صفحات را برای موتورهای جستجو ، از جمله محتوا، عنوان صفحه، ویژگی های ALT و توصیف متا بهینه سازی شده است.
 • آمار سایت: اطمینان حاصل کنید که تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل و / یا دیگر حساب های موتور جستجو راه اندازی جلوتر از زمان و کد آماده اجرا است.
 • رسانه های اجتماعی: اطمینان حاصل کنید که تمام حساب های رسانه های اجتماعی جلوتر از زمان راه اندازی شده و به درستی لینک داده شده اند.
 • تنظیم سبک چاپ برگه: بله، برخی از مردم هنوز هم دوست دارند تا از یک صفحه وب پرینت بگیرند. به آنها این اجازه را بدهید تا مطالب مورد نظرشان را با طرح و صفحه بندی مرتب و خوبی چاپ کنند .
 • فایل XML برای نقشه سایت ایجاد کنید : این نقشه عادی سایت شما نیست. این نقشه به طور خاص برای موتورهای جستجو تهیه می شود. این فایل شامل کدی است که بر روی سرور زنده نشسته است.
 • ایجاد فایل robots.txt: این پرونده با نقشه سایت XML کار می کند که به موتورهای جستجو بگویید که در آن به کجا و به چه چیزی نگاه کند .
 • ایجاد نماد (Favicon): این مورد همان گرافیک کوچکی است که در زبانه ی مرورگرها به چشم می خورد.
 • انجام تست مجدد پس از آن که سایت راه اندازی شد تا مطمئن شوید هیچ چیزی قطع نشده (لینک / مسیر پایگاه داده / فرمهای تماس).

طراحی سایت ویا راه اندازی مجدد وب سایت قدیمی:

 • انجام همه ی موارد بالا .
 • از وب سایت قدیمی و پایگاه داده پشتیبان بگیرید : حتی اگر آن را می خواهید جایگزین کنید ، شما نیاز به یک فایل پشتیبان دارید که اگر در مورد چیزی اشتباهی رخ داد و در این صورت بتوانید بکاپ سایت قدیمی را قرار دهید . این مورد هم با ایمیل مهم است اگر شما یک میزبان جدید و / یا ارائه دهنده ایمیل را انتقال دهید .
 • ایجاد تغییرمسیر 301 صفحه ها از نقشه صفحات قدیمی به صفحات جدید: اگر در سایت شما یک وبلاگ اضافه شده است، با این کار می خواهید مطمئن شوید که موتورهای جستجو می توانند یک صفحه جدید را با قرار دادن یک تغییر مسیر 301 در یکی از صفحات قدیمی با اشاره آن به صفحه ی جدید بیابند.

طراحی سایت: ملاحظات بازاریابی

چه یک سایت برای خودتان راه اندازی کرده باشید و یا در زمان کار با یک شرکت به ساخت سایتشان کمک کرده باشید، این یک ایده ی خوبی است که اهداف بازاریابی خود را قبل و بلافاصله بعد از راه اندازی بررسی کنید.

تنها راه مطمئن برای اینکه بدانیم سایت جدید با اهداف بازاریابی هم راستاست این است که یک برنامه برای تست پس از راه اندازی ایجاد کنیم .

شما ملاحظات فنی را که در بالا به آن اشاره کرده ایم خواندید حالا شما در حال حاضر می خواهید برنامه ای برای تست نزدیکی به اهداف و مبدل های بررسی داشته باشید . چقدر ترافیک مورد نیاز شما برای سایت جدید با موفقیت همراه بوده؟

این کمک می کند تا ببینید چه مقدار از ترافیک شما در گذشته دیده شده در صورتی که این اطلاعات در دسترس است.

اگر نه، شما نیاز به ردیابی اینکه تا به حال کجا رفته اید را دارید . به طور خاص، شما می خواهید بدانید که چگونه میتوانید تعداد بسیاری بازدیدکننده داشته باشید برای این کار شما نیاز دارید تا سایتتان را به سطح مورد نظر برسانید.

به طور معمول این مثل یک قیف به نظر می رسد - بازدید کنندگان منحصر به فرد در پایان درقسمت باز قیف و بحث و تبادل نظر (فروش، سوالات، ثبت نام، هر چه موفقیت شما تماس) در پایین قیف قرار دارند.

در طول زمان به عنوان سایت ترافیک شما بیشتر خواهد شد، شما خواهید دید که چگونه بسیاری از بازدید کنندگان مورد نظر از شما تبدیلات مطلوبی خواهند خواست .

به عبارت دیگر ، شما ممکن است که از 1000 نفر از آخرین بازدید کننده های منحصر به فرد در طول یک ماه به طور معمول عملکرد 10 بسته فروش را ببینید.

این چه ربطی به طراحی سایت دارد؟

قبل از طراحی سایت تان، شما نیاز به نقشه سایت دارید. مطمئن شوید نقشه سایت را مشخص کرده اید و برای موفقیت برنامه ریزی کرده اید.

برای اینکه از بررسی مجدد سایت مطمئن شوید مواردی را باید رعایت کنید که به شرح زیر است:

 • یک استراتژی توسعه محتوا و بهینه سازی شده ، که محتوا و کد سایت از دید موتورهای جستجو بهینه باشد.
 • در محتوا و در طراحی است که به طور مستقیم کاربر را به نقاط تبدیل مانند یک رویداد فرم، شماره تلفن و یا خرید برای اقدام قرار داده شده و نوعی تماس های آشکار هدایت میکند .
 • برای ردیابی تمام این موارد در سایت چیزی به نام گوگل آنالیز داریم.

وقت کاربران ما با ارزش است و ما باید از تلف کردن وقت آن ها خودداری کنیم. در هر پروژه ای باید از خود بپرسیم آیا من به بهای صرفه جویی در وقت خودم وقت کاربر را تلف می کنم؟ یا چگونه می توانم در استفاده از وقت کاربر صرفه جویی کنم؟

ما به دنبال حفظ وقت خود هستیم و دلیل خوبی هم برای این کار داریم. کارهای بسیاری داریم، فشار زیادی روی ماست و ... . مردم از اتلاف وقت خود بیزارند مخصوصا در زمان آنلاین بودن. ما زمان زیادی از وقت خود را آنلاین می گذرانیم و هر فعل و انفعالی کمی از زمان ما را می گیرد. یک مورد کوچک در یک وب سایت زمان زیادی نیست اما جمع همین موارد زمان زیادی از وقت ما را شامل می شود.

استیو جابز گفته بود کمتر کردن زمان بوت مکینتاش زندگی ها را نجات می دهد! 10 ثانیه کمتر شدن زمان بوت مکینتاش زمان بسیار زیادی را به زندگی میلیون ها نفری که از آن استفاده می کنند اضافه کرد.

شاید میلیون ها نفر وب سایت شما را استفاده نکنند اما میلیون ها نفر از اینترنت استفاده می کنند و با این دیدگاه ما همگی در حال از بین بردن وقت کاربران با طراحی بد فعل و انفعالات هستیم.

زمان گذاشتن برای بهتر کردن وب سایت

مهم ترین مثال برای اتلاف وقت کاربران کارایی وب سایت است. اگر وب سایت های ما کند باشند وقت کاربران تلف می شود. مشکل اصلی این جاست که بهتر کردن کارکرد وب سایت مشکل است. ما نکات اصلی در بهینه سازی عکس ها و ریکوئست های http و کتابخانه های جاوا اسکریپت از دست می دهیم و در عوض کاربران بهای این کار ما را می پردازند.

کپچا : بزرگ ترین تلف کننده ی وقت

چندین میلیون ساعت ، کابران صرف پر کردن فرم های کپچا کرده اند؟ ساعت های بسیاری صرف شده به این دلیل که ما به دنبال راه حل درست برای مقابله با ربات ها نبوده ایم.

طراحی سایت

در اینجا صحبت از هر نوع سیستمی ست که کاربر را مجبور می کند تا ربات نبودنش را اثبات کند.

ما می توانستیم با وقت گذاشتن این مشکل را حل کنیم. تکنیک هانی ترپ به این مسئله کمک می کند. همچنین راه حل های سمت سروری هم برای فیلتر کردن ریکوئست های اتوماتیک وجود دارد. اما با این وجود چون کپچا راه حل آسان تری است ما از آن استفاده می کنیم.

کاربران را مجبور به اصلاح کردن اشتباهاتشان در فرم ها نکنید

گاهی وقتی قصد کمک کردن به کاربر را داریم وقت او را تلف می کنیم. یک نمونه از این حالت کدهای پستی هستند. ما از وب سایت هایی استفاده کرده ایم که با پرسیدن کد پستی قصد دارند تا آدرس ما را خود به خود به دست آورند، ایده ی خوبی که می توان زمان را برای ما بخرد.

اما مشکل از آنجا است که بعضی اسکریپت های جستجوی آدرس از روی کد پستی نیازمند این هستند که کد پستی بدون فاصله وارد شده باشد. به جای اینکه تولید کننده اسکریپت را طوری تغییر دهد که خودش فاصله ها را بردارد تنها یک خطا به کاربر بر می گردد که باید کد پستی را درست وارد کند. این مسئله فقط شامل کد پستی نمی شود بلکه در مورد آدرس ایمیل و شماره تلفن ها نیز صادق است.

همچنین ما باید کمک کنیم تا کاربران بهتر با فرم ها کار کنند. کار کردن با فرم ها بر روی صفحه های لمسی دشوار است و ما باید از کنترل فرم های دیگری مثل اسلاید بار یا وارد کردن مشخصات کارت اعتباری در مربع ها را استفاده کنیم.

چرا پسورد ها این قدر پیچیده هستند؟

چرا این همه زمان کاربران را برای ساختن پسورد هدر می دهیم؟ بیشتر سایت هایی که این روزها با آن مواجه می شویم توقعات خاصی از پسورد های ما دارند. امنیت مهم است اما آیا نمی توان راه حلی بهتر از ترکیب حروف بزرگ و کوچک و اعداد و علامت ها استفاده کرد؟

گذاشت، طولانی بودن عبارت آن را امن خواهد کرد و به یاد داشتن و تایپ آن نیز راحت تر خواهد بود. اگر سیستم شما فاصله ها را قبول نمی کند می توان آن را با متد خود سرور پاک کرد. همچنین می توان گزینه ای برای کاربر گذاشت تا بتواند ببیند در حال تایپ چه چیزی است.

توجه بسیاری به کارهای تکراری کنید

نه تنها نباید مشکلات خود را بر دوش کاربر بگذاریم بلکه باید راه های صرفه جویی در وقت او را نیز در نظر بگیریم. چگونه می توانیم بخشی از آن ها را سریع تر انجام دهیم؟ مثلا در مورد جستجو در سایت، آیا فشردن کلید enter معادل کلیک کردن بر روی دکمه ی جستجو هست؟

مثال خوب دیگر منوهای کرکره ای هستند. گشتن در میان منوهای انتخاب کشور سخت است. آیا می توان کشور ها را طور دیگری نمایش داد یا دسترسی به عمومی ترین کشور ها را ساده تر کرد؟

به کاربران کمک کنیم مطالب ما را سریع تر پیمایش کنند

ما با درازنویسی، نوشتار های سطح پایین و کپی های زیادی زمان بسیاری از کاربر هدر می دهیم و دسترسی به اطلاعاتی که احتیاج دارند را سخت می کنیم. مسئله اینجاست که ما می توانیم کارهای بسیاری برای جلوگیری از این موضوع انجام دهیم. برای شروع می توان به صورت تخمینی به کاربر گفت که خواندن مطلب چه مقدار زمان می گیرد؟ همچنین با استفاده ی صحیح از سرفصل گذاری، لیست گذاری و دیگر چیزها می توان خواندن سریع مطلب را آسان تر کرد. مثلا می توان در شروع هر فصل خلاصه ای از آن را قرار داد.

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید