اول، برای کسانی که با اصطلاح سیستم مدیریت محتوا آشنا نیستند، در اینجا یک تعریف داریم ...

سیستم های مدیریت محتوا، و یا CMS، نرم افزاری است که به شما برای ایجاد، ویرایش، و انتشار محتوا در وب سایت یا وبلاگ بدون دانش برنامه نویسی پیشرفته اجازه می دهد. به عبارت دیگر، سیستم مدیریت محتوا این امکان را برای شما ایجاد میکند تا بتوانید محتوای وب سایت خود را بدون نیاز به HTML و یا دیگر مهارت ها در برنامه نویسی و بدون تکیه بر یک طراح وب به روز رسانی کنید

سیستم مدیریت محتوا با استفاده از یک ویرایشگر WYSIWYG برای به روز رسانی و انتشار محتوا به شما کمک میکند. WYSIWYG مخفف آن چه می بینید همان است که انجام می دهید..

سی ام اس برای به روز رسانی آسان ساخته شده است که اجازه می دهد بدون دانستن کد به روز رسانی سایت را انجام دهید . در اینجا یک تصویر از WYSWYG یک سیستم مدیریت محتوای وردپرس میبیند ...

سیستم مدیریت محتوا

به روز رسانی و تنظیمات برای محتوای متن تان را به مراتب ساده ساخته است. اضافه کردن تصاویر، ویدئو، و فایلهای PDF به آسانی و مانند انتخاب یک فایل از کامپیوتر و یا وب سایت شماست چرا این موارد مهم هستند؟ از آنجا که محتویات و مطالب سایت هنوز هم کلید اصلی سایتتان محسوب می شود .

استراتژی بازاریابی آنلاین شما نیازبه سوخت و ساز محتوای سایتتان دارد. با از بین بردن موانع و تلاش مثبت مطالب سایتتان را رشد و گسترده کنید !

خطرات نداشتن سیستم مدیریت محتوا

امروز کسب و کار موفق باید یک استراتژی در محتویاتش داشته باشد. محتوا چیزی است که مخاطبان را به دنبال خود می کشاند . محتوا چیزی است که موتورهای جستجو در صفحه اول سایت شما به دنبال آن هستند . محتوا چیزی است که مجموعه ی سایت شما جدا از رقابت باشد. اگر شما استراتژی محتوا دارید اما هیچ سیستم مدیریت محتوایی را تهیه نکرده اید، شما در حال مبارزه با یک مبارز قدر هستید. به جای به روز رسانی محتویات خود، باید به این موارد اتکا کنید :

"متخصص" HTML / CSS

مشکل دراینجا زمان است.

آیا این شخص زمان به روز رسانی وب سایت را به سرعت و با دقت انجام می دهد ؟ آیا بقیه زمان روز را صرف ایجاد و توسعه محتوای وب سایت شما می کند؟

طراحی وب سایت و شرکت توسعه دهنده

بله، ما یکی از اینها هستیم. که به روز رسانی را برای مشتریان مان انجام می دهیم و در بیشتر قسمت ها، ما قادریم تا کارها را به سرعت و دقت به انجام برسانیم . با این حال، ما به مشتریان مان می گوییم در همه زمان ها ترجیح می دهیم تا محتویات سایتشان را به روز کنیم. چرا ؟ به روز رسانی محتویات چرا؟ آیا این برای ما هزینه ای دارد ؟ نه .

اگر شما یک سیستم مدیریت محتوا در محل دارید، شما باید به احتمال زیاد برای حفظ کاربرانتان مطالب خود را به روز نگهدارید. ساخت به روز رسانی محتوای سایت بدان معنی است که از سایت خود به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده می کنید .

وب سایتتان را به موفقیت برسانید و قصد ما کمک به شما در این زمینه است .

چه کسی به ما در کسب کار و معارفه بهتر کمک خواهد کرد ؟

1- یک شرکت که وب سایت راکدی دارد و در حال انجام هیچ چیزی بر روی سایت نیستند ؟ یا

2- یک شرکت با وب سایت موفق ساخته شده بر روی سیستم مدیریت محتوا؟

"من گزینه شماره دو را انتخاب میکنم " ... درسته!

امکانات CMS من چه هستند؟

بسیاری از گزینه ها برای سیستم مدیریت محتوا در دسترس وجود دارند.

به طور کلی، شما نیاز به نصب چیزی بر روی سرور میزبانی خود و یا به صورت محلی بر روی یک ماشین مورد استفاده برای مدیریت وب سایت ندارید . چه اتفاقی می افتد اگر که کامپیوتر شما ربوده شود ؟و یا مورد حملات نفوذگران قرار گیرد؟ و یا از دست دادن هارد دیسک؟ (نسخه پشتیبانتان کجا هستند ؟؟؟)

سی ام اسی به شما پیشنهاد میدهیم که در هاستتان نصب کنید . گزینه های موجود در CMS بسیار زیاد و کاربردی هستند زیرا کاربران با ورود به سایت با امنیت بالا می توانند به سایت دسترسی داشته و تغییرات را از هر نقطه ایجاد کنند. این راه حل مدیریت محتوای خود را فراتر از یک دستگاه، یک میز، و یا حتی یک نفر گسترش می دهد. در حال حاضر ما تنها دو سیستم مدیریت محتوای متن باز را توصیه می کنیم. هر دو سیستم های مدیریت محتوا به صورت اوپن سورس ساخته شده توسط زبان پی اچ پی می باشد.

گزینه های نوشته شده در زبان های دیگر برای سیستم عامل های دیگر وجود دارد، اما ما به شدت سی ام اس های منبع باز پی اچ پی را توصیه می کنیم و در اینجا دلایل آن را بیان می کنیم :

تعداد زیادی از پلاگین ها، برنامه های کاربردی و رابط های برنامه کاربردی برای منبع باز گزینه های CMS وجود دارد .

برای پلاگین های موجود در سیستم مدیریت ، نمونه هایی از هزینه های استفاده از نرم افزار و مدیریت مجوزها و صدور مجوز پیچیده کمتر وجود دارند و یا اصلا ندارند .

پلتفرم های CMS را به رایگان میتوانید دانلود کنید و به راحتی می تواند بر روی اکثر سیستم عامل های میزبانی نصب شوند .

افراد زیادی از توسعه دهندگان پی اچ پی برای حفظ CMS شما وجود دارند، بیشتر از کسانی که در یک سیستم بسته مانند مایکروسافت دات نت، SquareSpace یا Wix تخصص دارند

وردپرس

توصیه ی شماره یک ما وردپرس است. وردپرس از یک پلت فرم وبلاگ نویسی به یک سیستم مدیریت محتوای کامل تکامل یافته است. این سیستم برای استفاده بسیار آسان است . از پلاگین های موجود و تعداد زیادی قالب برای آن وجود دارد و همچنین توسعه دهندگان زیادی با آن کار می کنند. وردپرس معمولا شامل تم های از پیش ساخته شده است.

این راه حل ها برای کاهش هزینه ها می باشد. اما، من با استفاده از یک کارشناس به شما کمک میکنم تا راه درست را انتخاب کنید همچنین به روز رسانی آن را توصیه می کنم.

انتخاب تم های موجود می تواند خسته کننده باشد. و هنگامی که شما یک موضوع را انتخاب کرده اید ، باید بدانید که چگونه آن را راه اندازی کنید. تم های از پیش ساخته شده است چیز بدی نیستند. شما به سادگی میتوانید یک وردپرس را مدیریت کنید به نسبت نیازی که دارید و یا با برخی از راهنمایی ها برای آنچه که می خواهید راه اندازی کنید.

برای اینکه کار شما کمی سفارشی تر باشد به شما پیشنهاد می کنم به یک طراح وب سفارش طراحی قالب برای سایتتان را بدهید .

دروپال

انتخاب دوم ما دروپال است. دروپال یک CMS قوی است که اغلب زمانی که یک پایگاه داده با عضویت های بسیار و یا دیگر قابلیت های پیچیده مدنظر باشد مورد استفاده قرار میگیرد. متاسفانه، سیستم کاملا کاربر پسند ، همانند وردپرس برای مدیریت محتوا نیست.

توسعه دروپال نیز مهارت تخصصی تری نیاز دارد که بنابراین یافتن پشتیبانی کاملا به آسانی همانند وردپرس نیست.

راهکار : سیستم مدیریت محتوای سفارشی

گاهی اوقات محدودیت هایی که با وردپرس یا سیستم عامل دروپال و دیگر سیستم های مدیرت محتوای متن باز وجود دارد ممکن است هنگامی که در حال توسعه یک وب بسیار سفارشی هستید ، برایتان گزینه ی خوبی نباشند .

سیستم های مدیریت منبع باز به این معنی هستند که بسیاری از افراد در سراسر دنیا مشغول به کار بر روی نرم افزار موجود هستند. راحت ترین قسمت در این بخش در دسترس بودن سیستم برای همه و قابلیت توسعه آن می باشد. در دسترس بودن و توسعه همگانی این سیستم ها باعث به وجود آمدن مشکلات و همچنین باگ های امنیتی در پلاگین هایی که توسط افراد مختلف انتشار می دهند شده است . که این امر موجب می شود شما مجبور به روز رسانی مداوم سیستم مدیریت و اسکن وب سایت برای رفع باگ های احتمالی (توسط توسعه دهنده وب)خود به طور مداوم باشید .

سیستم مدیرت محتوای متن باز

 • ساخته شده و متعلق به گروه از افراد علاقه مند در سراسر جهان.
 • کد منبع در دسترس همه. هر کس با مهارت ها و زمان می تواند گسترش به تغییر در کد و ایجاد قابلیت های جدید بپردازد .
 • می تواند در هر نقطه میزبانی شود.
 • معمولا رایگان - و یا حداقل خود نرم افزار رایگان است.
 • شما قادر به انتخاب راحت در مورد فن آوری از جمله افزودنیها و پلاگین ها برای میزبانی کار خود می باشید. نکته مهم در مورد منبع باز چیزی که بد است در برخی از موارد شما باید انتخاب کنید و قادر به ارزیابی نمی باشید.
 • شما می خواهید یک راه حل سریع و ارزان پیدا کنید و مهم نیست با استفاده از یک قالب عمومی کار خود را شروع کنید یا اختصاصی. برای کسب و کارهای کوچک توصیه می شود.

سیستم های مدیریت سفارشی یا اختصاصی

 • ساخته شده و حفظ تنها توسط یک شرکت.
 • به طور معمول دسترسی به کد منبع وجود ندارد .
 • قابلیت میزبانی در هر کجا .
 • قابلیت توسعه و ارتقاء ایده های شما .
 • شما نمی خواهید تصمیم گیری بر روی ماژول ها داشته باشید که کدام بهترین است، و یا مقابله با مسائلی مانند ارتقاء پلت فرم و پیدا کردن ماژول مورد نظربرای ورژن سیستم مدیریت خود .
 • امنیت بالای سیستم به دلیل توسعه کدها توسط یک گروه خاص
 • شما یک ایده منحصر به فرد برای وب سایت خود در نظر گرفته اید.
 • حضور آنلاین شما کسب و کار شما است و سرمایه گذاری شما وب سایت شماست .

در پایان، سیستم تولید شده بسته به میزان بودجه ای است که شما برای سیستم مدیریت خود در نظر می گیرد. بسیاری از شرکت هایی که امروزه کارشان فقط نصب و راه اندازی سیستم های مدیریت محتوای متن باز(وردپرس ، دروپال ، جوملا و غیره.... ) می باشد. اگر شما نیاز به پشتیبانی برنامه نویسی برای سیستم مدیریت خود داشته باشید احتمالا قادر به ارائه خدمات نمی باشند . ممکن است بهترین مسیر ایجاد سیستم مدیریت محتوا به صورت اختصاصی باشد . اگر چه شرکت هایی هم که به صورت اختصاصی سیستم مدیریت محتوا را برای شما طراحی و توسعه می دهند ممکن است در ارائه پشتیبانی همیشه به شما برای برنامه نویسی پشتیبانی ندهند. بنابراین مطمئن شوید که شما با سیستم مدیریت محتوایی کار می کنید که به شما احساس امنیت می دهد.

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید