تایپوگرافی وب به استفاده از فونت ها در شبکه جهانی وب اشاره دارد . هنگامی که HTML برای اولین بار ایجاد شده بود، شکل فونت و سبک به طور انحصاری توسط تنظیمات هر مرورگر وب کنترل می شد. هیچ مکانیزمی برای صفحات وب منحصر به فرد برای کنترل فونت صفحه نمایش تا زمانی که نت اسکیپ برچسب font در سال 1995 معرفی شده وجود نداشت ، که پس از آن در خصوصیات HTML 2 استاندارد شد. با این حال، فونت مشخص شده توسط tagتا به حال به کاربر کامپیوتر و یا یک فونت مجدد نصب شده است، مانند یک مرورگر پیش فرض بدون سریف یا فونت هم عرض، استفاده خواهد شد. اولین خصوصیات آشاری استایل شیت در سال 1996 منتشر شد و قابلیت های مشابه زیادی ارائه شد .

مشخصات CSS2 در سال 1998 منتشر شد و برای بهبود روند انتخاب فونت با اضافه کردن تطبیق فونت، سنتز دانلود تلاش می کرد. این تکنیک ها استفاده زیادی نداشتند، و در مشخصات CSS2.1 حذف شدند. با این حال، اینترنت اکسپلورر ویژگی پشتیبانی ازدانلود فونت را در نسخه 4.0 ، که در سال 1997 منتشر شد قرار داد . دانلود فونت بعد از آن در ماژول فونت CSS3 گنجانده شد، و از آن زمان در Safari 3.1، اپرا 10 و موزیلا فایرفاکس 3.5 اجرا شده است. پس از آن علاقه در تایپوگرافی وب، و همچنین استفاده از دانلود فونت افزایش یافت .

CSS1

در اولین خصوصیات CSS، نویسندگان خصوصیات فونت را از طریق یک سری از خواص تعیین کردند :

font-family
font-style
font-variant
font-weight
font-size

تمام فونت ها تنها با نام شناخته شدند. فراتر از خواص ذکر شده در بالا، طراحان هیچ راهی برای استایل فونت نداشتند، و هیچ مکانیزمی برای انتخاب فونت بر روی سیستم مشتری وجود نداشت.

فونت وب امن

فونت وب امن ، به فونت هایی گفته می شود که به احتمال زیاد در حال حاضر در طیف گسترده ای از سیستم های کامپیوتری وجود دارند ، و توسط مولفان محتوای وب استفاده شده ، که احتمال نمایش محتوا در فونت انتخابی آنها را افزایش می دهد . اگر بازدید کننده گان از این وب سایت فونت مشخص شده را نداشته باشند، مرورگر شان تلاش می کند تا یک جایگزین مشابه را ، بر اساس آنچه که مولف فونت مجدد را با فونت فمیلی مشخص کرده و یا آن را با استفاده از جایگزینی فونت تعریف شده در سیستم عامل بازدید کننده است، بیابد .

فونت های اصلی مایکروسافت برای وب سایت

برای اطمینان از اینکه تمام کاربران وب یک مجموعه اولیه از فونت دارا هستند ، مایکروسافت ابتکار فونت اصلی برای وب را در سال 1996 آغاز کرده (خاتمه یافته در سال 2002) که شامل فونت های Arial, Courier New, Times New Roman, Comic Sans, Impact, Georgia, Trebuchet, Webdings و Verdana می باشد ،را برای عموم منتشر کرد . تحت EULA ساخته شده است که آنها را آزادانه توزیع شده اما برخی از حقوق استفاده از آنها محدودیت هایی دارد . نرخ نفوذ بالای آنها، آنها را به یک جزء اصلی برای طراحان وب تبدیل کرده است . با این حال، برخی از سیستم عامل ها این فونت به صورت پیش فرض پشتیبانی نمی کنند

CSS2 با اضافه کردن سنتز فونت ، بهبود انطباق فونت و توانایی دانلود فونت های از راه دور ؛ اقدام به افزایش ابزارهای موجود برای توسعه دهندگان وب کرده است .

برخی از خواص فونت CSS2 از CSS2.1 برداشته شد و بعد از آن در CSS3 گنجانده شده است.

فونت یدکی

مشخصات CSS اجازه می دهد تا برای فونت های چندگانه ، فونت مجدد درلیست فونت ها ذکر شود . در CSS، ویژگی font-family یک لیست می باشد که فونت ها با کاما برای استفاده در صفحات وب از هم جدا شده اند ، مانند:

font-family: Helvetica, "Nimbus Sans L", "Liberation Sans", Arial, sans-serif;

اولین فونت مشخص شده نسبت به فونت های دیگر ترجیح داده شده است. اگر این فونت در دسترس نبود ، مرورگر وب تلاش خود را برای استفاده از فونت بعدی در لیست می نماید . اگر هیچ یک از فونت های مشخص شده را در بر نداشت، مرورگر فونت پیش فرض خود را نمایش می دهد . این همان فرایندی است که بر اساس هر کاراکتر اتفاق می افتد ، اگر مرورگر برای نشان دادن یک کاراکتر که در فونت مشخص شده وجود ندارد همین تلاش را برای پیدا کردن فونت مناسب ادامه می دهد .

خانواده فونت عمومی

به طراحان وب سایت برخی از امکانات کنترل را بر ظاهر فونت در صفحات وب خود داده می شود ، حتی زمانی که فونت مشخص شده وجود ندارد، خصوصیات CSS برای استفاده از چند خانواده فونت عمومی اجازه می دهد . این خانواده ها به تقسیم فونت ها در چند دسته مختلف بر اساس ظاهر کلی خود طراحی شده اند. آنها معمولا به عنوان آخرین مورد در یک سری از فونت مجدد ، به عنوان آخرین چاره در صورتی که هیچ یک از فونت های مشخص شده توسط نویسنده در دسترس نیستند ، مشخص شده اند. پنج خانواده ی عمومی وجود دارد:

Sans-serif

فونت هایی هستند که علامت های تزئینی، و یا serifs ندارد،یا در حروف خود. این فونت ها اغلب راحت تر در خواندن صفحه نمایش در نظر گرفته می شوند .

Serif

فونت هایی که علامت های تزئینی، و یا serifs، در حال حاضر در حروف خود را دارا هستند .

Monospace

فونتی که در آن تمام کاراکترها همان اندازه گسترده است.

Cursive

فونتی که شبیه به نوشتن خط شکسته است. این فونت ها ممکن است به ظاهر تزئینی باشند، اما آنها می توانند در اندازه های کوچک به هنگام خواندن مشکل ساز باشند ، به طوری که آنها به طور کلی کم استفاده می شوند.

Fantasy

فونت که ممکن است شامل نماد ها و یا سایر خواص تزئینی باشد، اما هنوز هم برای نشان دهنده کاراکترها مشخص شده است.

فونت های وب - فرمت فایل

با استفاده از ویژگی @ font-face در زبان CSS تکنیک هایی تعبیه شده است ، که برای جاسازی فونت را ممکن می کند. به طوری که آنها با IE4 +، فایرفاکس 3.5 +، سافاری 3.1 +، اپرا 10 + و کروم 4.0 + کار می کنند. که اکثریت قریب به اتفاق کاربران وب برای دسترسی به این قابلیت ، این اجازه را می دهند . برخی از ریخته گری تجاری اعتراض خود را به توزیع مجدد فونت ها اعلام کردند

به عنوان مثال، Hoefler و فرر جونز می گوید که : در حالی که آنها "... با شور و شوق [پشتیبانی] ظهور یک وب سایت زمانی گویا تر است که در آن طراحان با خیال راحت و با اطمینان می توانند از فونت با کیفیت بالا آنلاین استفاده کنند " ارائه حال حاضر از فونت با استفاده از @font-family توسط ریخته گری در نظر گرفته شده "توزیع غیر قانونی" است و مجاز نیست . به طور طبیعی با این فونت و ریخته گری تحت مجوز آزاد دخالت نمی کنند .

توضیحات

جریان بیتی توسعه یافته TrueDoc، اولین استاندارد برای تعبیه فونت است . TrueDoc بومی در نت اسکیپ 4 حمایت شده بود، اما در نت اسکیپ 6 و موزیلا متوقف شد، چون نت اسکیپ می تواند کد منبع جریان بیتی را رها نکند. پلاگین WebFont پلیر برای مرورگر Internet Explorer بود، اما این فن آوری تا به حال به رقابت با مایکروسافت فونت open typeجاسازی شده، بومی پس از نسخه ی 4.0 پشتیبانی می کند.

تعبیه گسترش نوع

اینترنت اکسپلورر فونت تعبیه شده از طریق استاندارد اختصاصی ، اپن تایپ جاسازی شده را پس از نسخه 4.0 حمایت کرده و همچنین از تکنیک های مدیریت حقوق دیجیتال برای کمک به جلوگیری از فونت ها از کپی و استفاده بدون مجوز، استفاده کرده است . زیر مجموعه ساده از EOT تحت نام CWT شکل گرفته است . (Compatibility Web Type, formerly EOT-Lite)

گرافیک برداری مقیاس پذیر

تایپوگرافی وب شامل SVG به دو روش است:

1. تمام نسخه های SVG 1.1 خصوصیات، از جمله زیر مجموعه SVGT،شامل یک ماژول فونت است که امکان ایجاد فونت در یک سند SVG را بتوانیم تعریف کنیم. سافاری پشتیبانی از بسیاری از این خواص را در نسخه 3 معرفی کرده است.اپرا حمایت اولیه را در نسخه 8.0 اضافه کرده بود ، که این خواص در نسخه 9.0 پشتیبانی می شوند .

2. مشخصات SVG اجازه می دهد تا CSS به اسناد SVG به شیوه ای مشابه به اسناد HTML اعمال می شود و دستور font-face را می توان به متن اسناد SVG اعمال کرد. اپرا در نسخه 10 این پشتیبانی را اضافه شده است و WebKit پس از نسخه ی 325 همچنین از این روش با استفاده از فونت SVG پشتیبانی می کند .

TrueType/OpenType

لینک به صنعت استاندارد TrueType و (TTF) و اپن تایپ (TTF / OTF) فونت توسط موزیلا فایرفاکس 3.5 +، اپرا 10 +، سافاری 3.1 +، گوگل کروم 4.0 + پشتیبانی می شود. اینترنت اکسپلورر 9 + فقط آن دسته از فونت ها با تعبیه اجازه انتخاب به نصب را پشتیبانی می کند.

وب با فرمت باز قلم

(Web Open Font Format)WOFF توسط موزیلا فایرفاکس 3.6 +، گوگل کروم 5 +، اپرا ، حمایت شده است و توسط اینترنت اکسپلورر 9 پشتیبانی می شود (از تاریخ 14 مارس 2011). پشتیبانی در سافاری سیستم عامل Mac OS X Lion از نسخه 5.1 در دسترس است.

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید