اصول طراحی سایت

دسترسی به وب سایت یک هدف در حال تغییر است و یا دقیق تر، یک نوع بازی است. درست در زمانی که شما فکر می کنید که مسائل را پوشش داده اید، مسائلی به وجود می آید که شما حتی حدس نمی زدید که وجود داشته است.

هر کسی ممکن است در مورد چیزهای معمول اشاره شده در حوزه اصول طراحی سایت بداند، مانند ویژگی های ALT در تگ های تصویر HTML، و یا captioning برای فیلم ها. اما در مورد بقیه موارد چطور؟ شما باید به دنبال چه باشید ؟ مقابله با این 5 موضوع که در زیر مطرح شده در زمان آینده به شما در راه اندازی یک سایت کمک خواهد کرد و شما راس گروه خواهید بود:

1 - آیا ارزش تست کاربر در طراحی سایت را میتوان نادیده گرفت .

بازاریابان زرنگ و دانا و صاحبان سایت متوجه هستند که یک رابط قابل استفاده تر ، معمولا برابر تبدیلات بالاتری است ، اما آنها هنوز هم درگیر این هستند بتوانند هزینه اضافه از آزمایش تجربه کاربری در طراحی سایت خود را توجیه کنند . استدلال من این است که به اصطلاح "هزینه های اضافه" باید به سرعت برای افزایش تجربه کاربری وب سایت پرداخت شوند ، اما هر سایت متفاوت است و این تعمیم کار آسان و اندازه گیری سختی است .

با این حال، از آنجایی که دسترسی داشتن به یک زیر مجموعه از قابلیت استفاده (usability) محسوب می شود، همین دلیل است که طراحی یک سایت ساده تر برای استفاده ی معلولان آسان تر از طراحی سایتی برای استفاده همه خواهد بود . و اینجا است که باید بدانیم واقعا چه چیزی نیاز است؟ به عنوان مثال : انجام یک کار (خرید یک ویجت، عضویت در خبرنامه، پر کردن یک فرم تماس) و ..... کاربران راهی نیاز دارند تا مانند میوه ی آویزان از درخت ، فقط دست بالا ببرند و آن را بگیرند .

قابلیت استفاده (usability) سهولت استفاده و learnability از یک شی ساخته دست بشر است. هدف از استفاده می تواند یک نرم افزار کاربردی، وب سایت، کتاب، ابزار، ماشین، فرآیند، و یا هر چیز دیگر برای استفاده عموم (حتی کاربران با نانوتانی های جسمی باشد " نابینایان با استفاده از نرم افزار های اسکرین ریدر قادر به استفاده از یک وب سایت می باشند") و تعامل با انسان می باشد

برخی از مشکلات قابلیت استفاده که من دیده ام مسائل ادراکی است ، مانند جمله بندی از محتوای خود و طول خط از پاراگراف ها، که هر دو می تواند در خوانده شدن و درک متقابل تاثیر بگذارد.

مسائل دیگر بصری تر است، از جمله می توان به تقابل به شدت کم بینی پیش زمینه و رنگ پس زمینه اشاره کرد . به عنوان تغییرات ظریف هنری می توان به خاکستری تغییر داده شود، که در این صورت گاهی اوقات متن فقط قابل خواندن نیست:

ما یک مانیتور با پس زمینه درخشان که با نور آن تمام طیف رنگ را بازتولید کنیم نداریم . من یک لپ تاپ قدیمی با LCD کم نور در دست دارم که فقط برای بررسی خوانایی طرح از آن استفاده می کنم. اگر می خواهید به تست قابلیت استفاده ارزان دست یابید ، اما نمی دانید که برای شروع از کجا آغاز کنید ، کتاب جراحی آسان موشک ، نوشته ی استیو کراگ را به شما توصیه می کنم.

تحقیقات کاربری برای شناسایی نیازها، انگیزه ها و رفتار کاربران نهایی استفاده می شود. که با تاکید بر اهداف کاربر و تجربه طراحی، و ارزیابی طرح از نظر قابلیت ها و تاثیر عاطفی کار در طراحی سایت صورت می پذیرد .

2-سایت شما در تلفن های همراه به درستی نمایش داده نمی شود

موبایل در حال حاضر 12 درصد از ترافیک اینترنت جهانی را به خود اختصاص داده، اگز وب سایت شما تلفن های همراه را پشتیبانی نمی کند همین امروز مشکل را برطرف کنید ، ما در حال حرکت به سمت رشد کاربرانی که روز به روز از تلفن همراه استفاده بیشتری برای اینترنت می کنند هستیم .

3 - بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

استفاده از کلمات کلیدی و لینک های درست روبات های یک موتورجستجو را برای هدایت شما به صفحات اولیه موتورهای جستجوگر هدایت می کند ، ولی در صورتی که از کلمات کلیدی و لینک ها به درستی استفاده نکنید ، ورود وب سایت شما به موتورهای جستجو به یک کابوس تبدیل می شود .

4 - فرم هایتان را بررسی کنید ... سپس آنها را دوباره بررسی کنید

در حال حاضر به نظر می رسد ، طراحان وب سایت بسیار تنبل شده اند و از راه های میان بر برای طراحی فرم هایشان استفاده میکنند ، مانند استفاده از جداول برای طرحبندی صفحات. اما خلاصی از شر خانه های جداول اولین کاری است که باید انجام دهند . شما باید مطمئن شوید که هر فیلد دارای یک برچسب واضح و صریح در ارتباط است که با آن می رود. متن به صورت bold و بالاتر از فیلد به حساب نمی آید، مگر این که در زبان HTML توضیح داده شود که متن به عنوان برچسب زمینه است.

دام دیگر استفاده از جداول به شکل طرح برای خواندن اطلاعات یک فرم است . این برای قرار دادن در یک فرم آسان است اما، در این صورت خوانندگان صفحه نمایش و کاربران تلفن همراه معمولا صفحه را چگونه مشاهده می کنند؟ . فقط به یاد داشته باشید که اگر یک برچسب فرم به صراحت به فیلد متصل شود ، احتمالا اشتباه است.

5 - تست کنترل صفحه کلید در طراحی سایت

در آخر ، اما نه کم، در حال چک کردن مطمئن شوید که سایتتان بدون ماوس قابل استفاده است. این کار ممکن است کاملا دشوار باشد، اما در اغلب موارد، آسان تر از آن است که بعدا بررسی کنید و در صورت لزوم، شروع به دوباره کاری نمایید.

مشکلات بزرگ و ترسناک تله های صفحه کلید هستند ، زمانی اتفاق می افتد که هیچ راهی برای حرکتی به دور از بخشی از صفحه وجود ندارد، جدا از استفاده از ماوس. این نوع مشکل گاهی اوقات ممکن است در یک فیلد دیده شود و در فیلد دیگر از نوع و شکل دیگری برای شما وجود داشته باشد .

گروه طراحی سایت بستا مفتخر است شما را در طراحی سایت به صورت استاندارد در تمامی مراحل از پیاده سازی تا اجرا همراهی نماید